Zielona szkoła na Szlaku Piastowskim

Wyjątkowa, bogata w historię i tradycję naszego kraju oraz szereg ciekawych zajęć sportowo – rekreacyjnych jest nasza zielona szkoła na Szlaku Piastowskim. Szlak Piastowski to miejsce, w którym narodziło się państwo Polan. Tu w roku 966 r. Mieszko I wraz z całym swoim dworem przyjął chrzest, który symbolizował chrzest Polski.  To tu w 1000 roku odbył się Zjazd Gnieźnieński i wreszcie to tu w roku 1025 odbyła się pierwsza koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski. Szlak Piastowski biegnie przez północno-wschodnią Wielkopolskę i zachodnie Kujawy – z Poznania do Kruszwicy. Znajdują się tu liczne zabytki związane z początkami państwa polskiego i Piastami. W Gnieźnie i Kruszwicy ożywają legendy o św. Wojciechu i Popielu, a wizyta w Biskupinie pozwala przenieść się w czasie do V wieku p.n.e.

Ramowy program wycieczki:

1 dzień – wyjazd z Warszawy lub najbliższych okolic o godz. 7:30 i przejazd autokarem do Poznania – stolicy Wielkopolski. Zwiedzanie zabytków Ostrowa Tumskiego (katedra z grobami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, Złota Kaplica, bilet ulgowy – 2,50 zł/os), rynek starego miasta z renesansowym ratuszem i koziołkami, które stały się nierozłącznym symbolem Poznania. Po zwiedzaniu przejazd do uroczo położonego ośrodka Wiktorowo w miejscowości o tej samej nazwie. Po przyjeździe zakwaterowanie, obiadokolacja, czas do dyspozycji kierownika grupy na zapoznanie się z najbliższym otoczeniem, nocleg.

2 dzień – śniadanie + suchy prowiant na drogę, przejazd autokarem na parking do Gniezna – Grodu Lecha. Z parkingu wejście na Wzgórze Lecha i zwiedzanie jednego z najwspanialszych i najcenniejszych zabytków Polski – katedry gnieźnieńskiej w której znajdują się relikwie i unikalne drzwi  św. Wojciecha (bilet ulgowy ok. 3,00 zł/os). Po zwiedzaniu katedry spacer nad jeziorem Jelonek do Muzeum Początków Państwa Polskiego w którym prezentowany jest bardzo ciekawy spektakl audiowizualny (bilet ulgowy 6,00 zł/os). Z Gniezna przejazd na Ostrów Lednicki, na którym znajduje się gród z  zespołem architektoniczny palatium  i kaplicy – jednej z najcenniejszych pozostałości architektury przedromańskiej w Polsce. To prawdopodobnie tu odbył się chrzest Mieszka I (bilet ulgowy 5,00 zł/os). Ostatni punkt programu na ten dzień to Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach (bilet ulgowy 7,00 zł/os) lub Skansen Miniatur w Pobiedziskach na terenie którego zlokalizowanych jest 100 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski (bilet ulgowy 6,00 zł/os). Po zwiedzaniu powrót do ośrodka, obiadokolacja, czas do dyspozycji własnej, nocleg.

3 dzień – zajęcia integracyjne, posiłki: śniadanie, obiad, wieczorem kolacja w formie ogniska. Program zajęć: piesza wycieczka do źródełka św. Huberta + legenda o źródełku, następnie gra strategiczna „w poszukiwaniu Skarbu Wiktorowa”. Ta plenerowa gra strategiczna zagwarantuje uczniom spędzenie dynamicznego dnia w Wiktorowie. Łączy ze sobą różne elementy i formy zabaw: tor surwiwalowy, team building, ściana wspinaczkowa, strzelanie z łuku, wiatrówki, kajaki pod okiem ratownika. Rozpoczyna się od podziału na grupy. Po prawidłowym i sprawnym wykonaniu zadania grupa dostaje punkty, które są na koniec zliczane. Drużyna z największa ilością punktów jako pierwsza otrzymuje wskazówkę do znalezienia skarbu. Po kilku wskazówkach mamy zwycięzców. Gra ta sprzyja integracji, pracy zespołowej, uczy współzawodnictwa, wyłania naturalnych przywódców, angażuje do wykazania się sprawnością fizyczna i umysłową. Wieczorem ognisko z pieczeniem kiełbasek, pizza, musztarda, ketchup, herbata, pieczywo. Po wszystkich zajęciach, czas do dyspozycji własnej, nocleg.

4 dzień – śniadanie + suchy prowiant na drogę, przejazd autokarem do Wenecji – ruiny zamku „Diabła weneckiego” oraz zwiedzanie parowozów, wagonów i pojazdów trakcyjnych w Muzeum Kolei Wąskotorowej (bilet ulgowy – 8 zł/os.). Następnie przejazd kolejką (bilet ulgowy 4 zł/os) do Biskupina, w którym znajduje się rezerwat archeologiczny z odtworzoną prasłowiańską osadą warowną ludności kultury łużyckiej z ok. 550-400 lat p.n.e. Osadę odkrył przypadkowo w 1933 roku miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer (bilet ulgowy 8 zł + ew. lekcja muzealna 7 zł/os). Z Biskupina przejazd do Zaurolandii – największego parku dinozaurów w Polsce i jednego z największych w Europie. Parku, który spełnia marzenia o podróży w czasie (zwiedzanie parku – 9 zł/os). Późnym popołudniem powrót do ośrodka, obiadokolacja, dyskoteka, nocleg.

5 dzień – śniadanie + suchy prowiant na drogę, przejazd autokarem do Strzelna w którym znajduje się jeden z ciekawszych romańskich zespołów budowli usytuowanych na wzgórzu św. Wojciecha (bilet ulgowy 6,00 zł/os). Ze Strzelna przejazd do Kruszwicy, z którą związana jest jedna z najpopularniejszych legend o Popielu i najbardziej znanym zabytkiem – Mysią Wieżą (bilet ulgowy 5,50 zł/os). Należy jednak pamiętać, że wieża ta pochodzi z XIV w. Z czasów Kazimierza Wielkiego i jest to pozostałość po gotyckim zamku wzniesionym w miejscu dawnego grodu z IX w.  Po zwiedzaniu, wyjazd z Kruszwicy i powrót w miejsce wyjazdu w godz. 20:00 – 21:00.

Zakwaterowanie:
Ośrodek „WIKTOROWO”, Wiktorowo 22, 88-410 Gąsawa, tel.: 52 315 39 29, 52 315 39 30

Uwaga: Powyższy program jest tylko naszą propozycją. Kolejność zwiedzania poszczególnych punktów programu może ulec zmianie w zależności od zapotrzebowania danej grupy, warunków pogodowych i predyspozycji uczestników – po konsultacji z przewodnikiem.

Cennik wyjazdu na zieloną szkołę

25-29 + 2 os.* 30-35 + 2 os.* 36-39 + 3 os.* 40-45 + 3 os.*
wyjazd na 4 dni 590,00 zł. 540,00 zł. 515,00 zł. 485,00 zł.
wyjazd na 5 dni 750,00 zł. 690,00 zł. 650,00 zł. 620,00 zł.

* + x os. oznacza ilość osób bezpłatnych (kadry)

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem – autokar wraz z opłatami za parkingi przez cały czas do dyspozycji grupy,
  • zakwaterowanie i wyżywienie zgodnie z programem imprezy,
  • rezerwacje do zwiedzanych miejsc, opiekę przewodnika miejscowego,
  • ubezpieczenie NW (10.000 PLN/os.)

Koszt dodatkowy:

  • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,
  • opcjonalnie obiad ostatniego dnia – ok. 20 zł/os,
  • opcjonalnie opieka pilota – 300 zł/dziennie

Miejsca o które powyższy program można zmodyfikować:

Rogalin – zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1768-1776 z inicjatywy Kazimierza Raczyńskiego. Do pałacu przylega piękny park geometryczny typu francusko-holenderskiego, w którym uwagę przyciąga ozdobiony posągami mitycznych bohaterów kopiec zwany Parnasem. Przedłużenie parku francuskiego stanowi rozległy krajobrazowy park angielski z unikalnymi w skali europejskiej skupiskiem starych dębów. Rośnie tu blisko tysiąc drzew tego gatunku – wiek najstarszych okazów szacuje się na 800 lat. Trzem z nich nadano imiona legendarnych słowiańskich braci: Lecha, Czecha i Rusa.

Kórnik – niegdyś posiadłość zamożnych rodów wielkopolskich, w latach 1678-1880 należała do Działyńskich, a potem do Zamojskich. Dziś Kórnik słynie z górującego nad miejscowością zamku – wspaniałego obiektu architektonicznego, w którym mieści się siedzibą biblioteki rodowej Działyńskich, obecnie Polskiej Akademii Nauk oraz muzeum. Zamek położony jest w sąsiedztwie Jeziora Kórnickiego, otoczony fosą, a wokół niego rozciąga się piękny park. Znany jako arboretum kórnickie.

 

Pin It

Brak możliwości komentowania.