Zielona szkoła na Mierzei Wiślanej

Jednym z najbardziej popularnych wyjazdów wśród dzieci i młodzieży szkolnej jest zielona szkoła na Mierzei Wiślanej, w krainie bursztynu, zabytków i plaż. Program wyjazdu stwarza różnorodne możliwości wypoczynku, liczne zabytki – głównie sakralne i folklorystyczne – zachęcają do zwiedzania. Dodatkową atrakcję stanowi zmienność malowniczych krajobrazów: od stromych wzgórz po depresję. Uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami będą mogli być na Polach Grunwaldu, we Fromborku, udadzą się na całodniową wycieczkę do Trójmiasta, zobaczą ujście największej rzeki Polski – Wisły do Bałtyku, pospacerują po nadmorskich plażach oraz odwiedzą jeden z najpopularniejszych zamków krzyżackich w Malborku.

Mierzeja Wiślana to długi na ponad 90 km wydmowy wał rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym-wschodzie, odcinający Zalew Wiślany od morza. Wysokość zalesionych wydm sięga ponad 30 metrów, a u ich podnóży ciągną się złociste plaże, szerokie na kilkadziesiąt metrów. Mierzeja została zbudowana przez morze w wyniku działań fal morskich oraz wiatr, który był ważnym czynnikiem kształtującym wydmy.

Ramowy program wycieczki:

1 dzień – wyjazd z Warszawy lub najbliższych okolic o godz. 7:30 i przejazd autokarem na Pola Grunwaldu, spotkanie z przewodnikiem i następnie 1,5 godzinne zwiedzanie miejsca naznaczone historią. „Historią, z której Polacy i inne narody regionu mogą być dumne” (bilet ulgowy – 10 zł/os, w poniedziałki – 4 10 zł/os). Po zwiedzaniu przejazd do pensjonatu Baron, który położony jest w nadmorskiej miejscowości Sztutowo na terenie Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej. Pensjonat położony jest w sąsiedztwie lasu, oddalony 1800 metrów od plaży. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji spacer nad morze, zajęcia własne, powrót do pensjonatu, nocleg.

2 dzień – o godz. 8.00 śniadanie + suchy prowiant na drogę, wyjazd autokarem do Fromborka, o godz. 10.00 spotkanie z przewodnikiem miejscowym i następnie zwiedzanie wybranych zabytków: Katedra z grobem Mikołaja Kopernika (bilet ulgowy 4 zł/os. + ew. koncert organowy 2 zł/os.), Pałac Biskupów i wieża Kopernika (bilet ulgowy 3 zł/os. muzeum + ew.  5 zł/os. wieża) oraz seans w planetarium (bilet ulgowy 6 zł/os). Z Fromborka przejazd do Muzeum Stutthof w Sztutowie, miejsca w którym od 2 września 1939 roku do stycznia 1945 roku istniał obóz koncentracyjny. W obozie przez ten okres zginęło ponad 85 tysięcy ludzi wielu narodowości (bilet 3 zł/os + opłata za przewodnika w języku polskim – 70 zł/grupa). Nie zaleca się zwiedzania Muzeum dzieciom do lat 13. Po zwiedzaniu powrót do ośrodka, obiadokolacja ok. godz. 18.00, a następnie zajęcia w grupach, dyskoteka (należy zabrać muzykę, przy której będzie bawiła się młodzież), nocleg.

3 dzień – o godz. 7.30 śniadanie + suchy prowiant na drogę, 8.15 wyjazd z ośrodka autokarem na całodniową wycieczkę do Trójmiasta. W Gdańsku spotkanie z przewodnikiem,  omówienie trasy i programu zwiedzania, następnie zwiedzanie wybranych miejsc w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Nasza propozycja jest następująca: Gdańsk – Główne Miasto, Oliwa – koncert organowy, Sopot – Molo, Gdynia – ORP Błyskawica, Dar Pomorza, Akwarium Gdyńskie. W zależności od potrzeb i zainteresowań grupy program zwiedzania może być inny. Bilety ulgowe w zależności od ustalonych miejsc ok. 20-30 zł/os. Po zwiedzaniu, ok. godz. 19.00 powrót do ośrodka, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień – o godz. 8.00 śniadanie, przejazd do Krynicy Morskiej z przewodnikiem i następnie zwiedzanie wybranych miejsc na Mierzei Wiślanej połączone z tematyką historii, geografii i przyrody związanej z tym regionem (bilet ulgowy ok. 4 zł/os). Ok. godz. 13.00 obiad. Po obiedzie przejazd do Muzeum Zalewu Wiślanego (bilet ulgowy ok. 3 zł/os), następnie do Mikoszewa nad Ujście Wisły. Po zwiedzaniu powrót do ośrodka, zajęcia w grupach. Wieczorem kolacja połączona z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

5 dzień – o godz. 8.00 śniadanie + suchy prowiant na drogę, następnie wyjazd z ośrodka i przejazd autokarem do Malborka – zwiedzanie zamku krzyżackiego, który niegdyś był jedną z najpotężniejszych budowli obronnych. Dziś jest to największa gotycka twierdza w Europie. Zwiedzanie zamku trwa ok. 3 godzin, bilet ulgowy 10 zł/os. Po zwiedzaniu, ok. godz. 14:00 wyjazd z Malborka i powrót w miejsce wyjazdu w godz. 20:00 – 21:00.

Zakwaterowanie:
Pensjonat Baron, 82-110 Sztutowo, ul. Obozowa 11a, tel. 55 247 80 14, 606 430 142, 608 222 846

Uwaga: Powyższy program jest tylko naszą propozycją. Kolejność zwiedzania poszczególnych punktów programu może ulec zmianie w zależności od zapotrzebowania danej grupy, warunków pogodowych i predyspozycji uczestników – po konsultacji z przewodnikiem.

Cennik wyjazdu na zieloną szkołę

25-29 + 2 os.* 30-35 + 2 os.* 36-39 + 3 os.* 40-45 + 3 os.*
wyjazd na 4 dni 550,00 zł. 500,00 zł. 470,00 zł. 450,00 zł.
wyjazd na 5 dni 705,00 zł. 640,00 zł. 605,00 zł. 570,00 zł.

* + x os. oznacza ilość osób bezpłatnych (kadry)

Cena zawiera:

 • przejazd autokarem – autokar wraz z opłatami za parkingi przez cały czas do dyspozycji grupy,
 • zakwaterowanie i wyżywienie zgodnie z programem imprezy,
 • rezerwacje do zwiedzanych miejsc, opiekę przewodnika miejscowego zgodnie z programem,
 • ubezpieczenie NW (10.000 PLN/os.)

Koszt dodatkowy:

 • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów,
 • opcjonalnie obiad ostatniego dnia – ok. 20 zł/os,
 • opcjonalnie opieka pilota – 300 zł/dziennie

PROPOZYCJA PROGRAMU INTEGRACYJNEGO

Przedstawiony poniżej projekt to profesjonalnie przygotowany trening prowadzony w plenerze, którego celem jest budowa zespołu i integracja uczestników. W projekcie korzysta się z metody nauki przez doświadczenie. Istotą całego treningu jest zmobilizowanie uczniów do nowych zadań i działania. Logika konstrukcji przeprowadzanych zadań polega na tym, że jedynie współdziałanie wszystkich członków grupy, gwarantuje powodzenie.

Uczestników wyjazdu dzielimy na mniejsze grupy (10-15 osobowe). Każda z grup odwiedzi kilka konkurencji rozstawionych w terenie:

 • Pajęczynka – między drzewami rozpięta jest „pajęczyna” z linek, grupa musi przejść przez tą pajęczynę tak, że przez jedno oczko może przejść tylko jedna osoba z grupy. Oczka są bardzo małe… Zadanie wymagające współdziałania w grupie.
 • Ślepcy – część grupy zakłada na oczy opaski i musi przy pomocy podpowiedzi od pozostałych ułożyć z liny określony kształt lub napis. Zadanie pozwala rozwijać komunikację w grupie.
 • Ładunek wybuchowy – zespół, utrzymując w pionie drąg za pomocą systemu linek, musi przetransportować znajdujące się na nim jajko do mety. Zadanie wymaga dużo opanowania i bardzo dobrej komunikacji.
 • Tratwa – grupa musi przez określony czas utrzymać się na bardzo ograniczonej powierzchni, np. jak najwięcej osób na jak najmniejszej ilości skrzynek. Zadanie przełamujące bariery i usprawniające komunikację w grupie.
 • Trucizna – grupa przy pomocy systemu lin i chwytaków musi zneutralizować truciznę poprzez odpowiednie przemieszczanie przedmiotów. Zadanie kładzie nacisk na współpracę w grupie.
 • Archimedes – grupa mając do dyspozycji kubki i miski musi wydostać z hydraulicznej tuby piłeczkę. Jest jeden problem – tuba jest dziurawa. Tylko determinacja grupy pomoże w wykonaniu zadania.

Przed każdym zadaniem uczestnicy otrzymają instrukcje lub wprowadzenie zgodne z fabułą imprezy. Nad bezpieczeństwem i prawidłowym przeprowadzeniem zadań zawsze czuwa instruktor, który towarzyszy każdej grupie podczas trwania imprezy. Zadania skonstruowane będą w taki sposób, że jedynie współpraca wszystkich członków grupy gwarantuje ich poprawne wykonanie. Konkurencje ukierunkowane będą na integrowanie zespołu, a tym samym na poprawę jego efektywności.

Dodatkowo przeprowadzone będą następujące elementy programu integracyjnego:

Szkolenie i impreza na orientacje – jest to atrakcyjna forma czynnego wypoczynku, podczas której zespół ma za zadanie potwierdzić w określonym limicie czasu, swoją obecność przy ustawionych w terenie punktach kontrolnych. Zróżnicowana skala trudności i terenu, pozwala dobrać odpowiednią trasę nawet dla najbardziej wymagających. Imprezy na orientacje opierają się głównie na zdrowym współzawodnictwie miedzy zespołami oraz na niezbędnej współpracy wszystkich członków zespołu, w celu osiągnięcia wspólnego zwycięstwa.
Strzelanie z łuków – poznamy również broń znaną od stuleci – jedną z najszlachetniejszych odmian sportu – strzelać będziemy do tarczy z łuków sportowych.
Elementy survivalu – uczestnicy poznają tajniki radzenia sobie w trudnych i nietypowych sytuacjach. Nauczą się budowy schronień, maskowania, pokonywania niedostępnych terenów, budowy paleniska i rozpalania ognia bez użycia zapałek.

Zajęcia integracyjne prowadzone są na ogół przez cały dzień., koszt: 45 zł/os.

Pin It

Brak możliwości komentowania.