
Kiedyś zapomniana i pomijana, ostatnimi laty bardzo popularna wśród osób starszych jak i również dzieci i młodzieży jest wycieczka na Szlak Tatarski. Podlasie, bo o tym regionie mowa, od wieków jest miejscem współistnienia wielu kultur, gdzie bogate tradycje wiążą się z niejedną religią spotykaną na tych terenach. Jedną z nich jest islam wyznawany przez Tatarów. Białystok jest obecnie największym skupiskiem muzułmańskim w Polsce, natomiast Kruszyniany i Bohoniki stały się jedynymi gminami wyznaniowymi na terenie Polski posiadającymi zabytkowe meczety i mizary. To właśnie w te miejsca chcemy Was zabrać i pokazać kulturę, religię i tradycję panującą po dziś dzień.
Ramowy program wycieczki:
godz. 6:00 – 10:00 wyjazd z Warszawy lub najbliższych okolic autokarem lub busem (w zależności od ilości osób) i przejazd do miejscowości Kruszyniany.
Wieś Kruszyniany położona jest na skraju puszczy Knyszyńskiej nadanej swego czasu wraz z Łużanami i Nietupą rotmistrzowi chorągwi tatarskiej S. Murzy-Krzeczowskiemu w 1679 roku przez Jana III Sobieskiego. Płk Murza-Krzeczowski ocalił królowi życie w bitwie pod Parkanami. Zamieszkują osiedleni tu – obecnie nieliczni – Tatarzy, wyznający do dziś islam. We wsi znajduje się drewniany meczet z XVIII wieku z dwiema wieżami i kopułą oraz cmentarz muzułmański.
godz. 10.00 – 11.00 – zwiedzenie najstarszego w Polsce muzułmańskiego meczetu drewnianego z XVIII w. Jest to unikalny zabytek, gdyż w granicach Rzeczpospolitej znajdują się tylko dwa tego typu obiekty. Drugi znajduje się w Bohonikach.
godz. 11.00 – 12.00 – przejazd z Kruszynian przez Krynki, Kopną Górę do Supraśla.
Supraśl położony jest nad rzeką Supraślą wśród malowniczych lasów iglastych. Dzięki wspaniałemu mikroklimatowi jest jednym z nielicznych uzdrowisk w tych okolicach. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest Monaster – prawosławny klasztor męski Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. W skład całego kompleksu wchodzi barokowa brama-dzwonnica z końca XVIII wieku, manierystyczny pałac opatów prawosławnych (Archimandrytów), zabudowania dawnego klasztoru i cerkiew Jana Teologa z 1890 roku. Na przełomie XX i XXI wieku odbudowano XVI-wieczną, zniszczoną w czasie II wojny światowej cerkiew pw. Zwiastowania NMP.
godz. 12.00 – 12.45 – zwiedzenie Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu.
godz. 12.45 – 13.30 – przejazd z Supraśla do Białegostoku.
godz. 13.30 – 14.20 – obiad (opcjonalnie – dodatkowo płatny).
Białystok położony jest w północno-wschodniej części Niziny Mazowiecko-Podlaskiej nad rzeką Białą, lewym dopływem Supraśli. Nazwa pochodzi od stoku rzeki – „Biały Stok”. Swój rozkwit Białystok zawdzięcza Janowi Klemensowi Branickiemu, który w XVIII wieku przebudował niewielki barokowy pałac, tworząc jedną z najciekawszych rezydencji magnackich, zwaną Podlaskim Wersalem. Historyczne centrum stanowi XVIII-wieczny, trójkątny Rynek Kościuszki, w środku którego usytuowany jest barokowy ratusz z wieżą zegarową. Jednym z najciekawszych i najbardziej odwiedzanych miejsc w mieście jest Pałac Branickich – barokowe założenie pałacowo-parkowe.
godz. 14.30 – 16.15 – zwiedzanie Białegostoku: barokowy Zespół Parkowo-Pałacowy Branickich, kościół farny z jego najstarszą częścią w podziemiach której jest pochowana Izabela Branicka, ratusz oraz sobór św. Mikołaja Cudotwórcy.
godz. 16.15 – 16.50 – przejazd z Białegostoku do Tykocina.
Malownicze miasteczko Tykocin położone jest nad rzeką Narew, między Białymstokiem, a Biebrzańskim Parkiem Narodowym. U zbiegu ulic 11 Listopada i Poświętnej znajduje się pomnik Orła Białego, upamiętniający ustanowienie tego odznaczenia, które nastąpiło właśnie w tym mieście w 1705 roku. Centralną część miasta zajmuje odrestaurowany, nastrojowy rynek w kształcie trapezu. Wschodnią pierzeję rynku tworzy barokowa świątynia z lat 1740 – 1750. Na rynku znajduje się również pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 roku. W zachodniej części Tykocina stoi okazała barokowa synagoga z 1642 roku, druga co do wielkości w Polsce. Na północnym brzegu Narwi znajdują się ruiny XV-wiecznego zamku, który za czasów Zygmunta Augusta był głównym arsenałem królewskim i zarazem jednym z najpotężniejszych zamków nizinnych w Polsce.
godz. 17.00 – 18.00 – zwiedzanie Tykocina – malowniczego prowincjonalnego miasteczko z brukowanymi uliczkami i okazałą synagogą.
godz. 18.00 – 21.00 – przejazd z Tykocina do Warszawy.
Koszt wycieczki:
20-25 os. + 2 os. opieki | 26-29 os. + 2 os. opieki | 30-35 os. + 2 os. opieki | 36-39 os. + 3 os. opieki | 40-45 os. + 3 os. opieki |
195,00 zł/os. | 155,00 zł/os. | 135,00 zł/os. | 115,00 zł/os. | 105,00 zł/os. |
W przypadku małych grup od 6 do 20 osób i grup rodzinnych kalkulację przedstawiamy zawsze indywidualnie.
Cena zawiera:
- przejazd autokarem turystycznym lub busem
- realizację programu pod opieką przewodnika terenowego
- opłaty za przewodników miejscowych
- bezpłatne miejsca dla opieki
- ubezpieczenie NNW na kwotę 10.000 PLN w Signal Iduna
Cena nie zawiera:
- kosztów związanych z ew. obiadem lub dodatkowym posiłkiem na trasie wycieczki, ok. 20-25 zł/os
- biletów wstępu do zwiedzanych miejsc, ok. 25 zł/os.
Wycieczka na Szlak Tatarski organizowana od wielu lat przez Biuro Turystyczne ZLOT adresowana jest dla turystów, którzy w ostoi spokoju i ciszy pragną poznać tą okolicę, kulturę oraz niczym jeszcze nie skażoną przyrodę.
PROPOZYCJA PROGRAMÓW OPCJONALNYCH
W zależności od wieku uczestników w grupie, zainteresowań, predyspozycji i tematyki, w/w program można zmodyfikować o dodatkowe punkty atrakcje:
Arboretum w Kopnej Górze, które usytuowane jest w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej na powierzchni 26 hektarów. Znajduje się tu ogród dendrologiczny w którym posadzono dotychczas ponad 500 gatunków roślin występujących na terenie Puszczy Knyszyńskiej i nie tylko.
Meczet w Bohonikach z przełomu XVII i XVIII wieku. Świątynia została wybudowana z dyli na planie prostokąta i oszalowana. Nakryta została dachem brogowym z jedną wieżyczką na której umieszczono cebulasty hełm z półksiężycem. Wnętrze meczetu podzielone jest na dwie główne części, oddzielone od siebie ścianą z otworem – salę modlitw dla kobiet i salę modlitw dla mężczyzn, do których prowadzi wspólny przedsionek.