Wycieczka na Kaszuby

Wzgórza, rzeki, jeziora, pola, głazy oraz dom do góry nogami i najdłuższa deska świata – to atrakcje, które oferuje nam wycieczka na Kaszuby, w krainę tysiąca jezior ciągnącej się od pobrzeża Bałtyku po Bory Tucholskie. Jest to miejsce, w którym przetrwała niezmieniona od wieków kultura, zwyczaje i język. Perłą krainy jest Pojezierze Kaszubskie, które zasłużyło sobie na miano Szwajcarii Kaszubskiej. Kaszuby to nie tylko jeziora, to również góry. Znajduje się tu najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim – Wieżyca o wysokości 328,7 m.n.p.m. na stokach której zimową porą można poszusować na nartach.

Ramowy program wycieczki:

1 dzień – wyjazd z Warszawy lub najbliższych okolic o godz. 6:30 i przejazd do Tucholi, gdzie znajduje się Muzeum Borów Tucholskich. Po zapoznaniu się z historią Borów Tucholskich przejazd do Fojutowa. W 1848 r. wybudowano tu skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Z Fojutowa przejazd do Rezerwatu „Kregi Kamienne” w Odrach. Jest to najbardziej znane i świetnie zachowane cmentarzysko kultury wielbarskiej przypisywane wędrówce Gotów i Gepidów ze Skandynawii nad Morze Czarne (bilet ulg. 2,00 zł). Po zwiedzaniu przejazd w miejsce zakwaterowania do Hotelu Wrota Kaszub, który położony jest w gminie Stara Kiszewa. Po zakwaterowaniu obiadokolacja, czas do dyspozycji własnej, nocleg.

Zakwaterowanie:
Hotel Wrota Kaszub, ul. Konarzyńska 16, Stara Kiszewa, tel. +48 58 687 64 26

2 dzień – godz. 7:30 śniadanie, przejazd autokarem na parking leśny pod Wieżycą. Stąd spacer na najwyższe wzniesienie (Wieżyca, 328,6 m n.p.m) nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim. Na samym szczycie znajduje się 35-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Po zejściu do autokaru przejazd w miejsce, gdzie dom stoi na dachu, gdzie znajduje się najdłuższa deska świata oraz dom sybiraka przeniesiony z Irkucka – te dziwne rzeczy są w niedalekim Szymbarku. Z Szymbarka przejazd w samo centrum Szwajcarii Kaszubskiej – do Żywego Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie, gdzie oprócz zwiedzania każda osoba będzie miała możliwość stworzenia własnego naczynia na kole garncarskim. Z Chmielna przejazd malowniczą drogą przez Kartuzy, które są uważane za stolicę Kaszub. W zależności od czasu istnieje możliwość zatrzymania się w Kartuzach i zobaczenia Kolegiaty pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest to najlepiej zachowany kościół zakonu kartuzów na ziemiach polskich. Po zwiedzaniu przejazd do Starej Kiszewy, obiadokolacja, czas do dyspozycji własnej. Po posiłku przejazd wozem drabiniastym po najbliższej okolicy, nocleg.

3 dzień – godz. 8:00 śniadanie, następnie przejazd autokarem do wsi Wdzydze Kiszewskie położonej nad „Kaszubskim Morzem” (jezioro Wdzydze). W miejscowości znajduje się najstarszy w Polsce skansen – Kaszubski Park Etnograficzny oraz ogromna wieża widokowa z której roztacza się wspaniały widok na całą okolicę. U miejscowych twórców można kupić znane, kaszubskie hafty. Po zwiedzaniu przejazd przez Kościerzynę, istnieje tu możliwość zwiedzenia Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu oraz Muzeum Kolejnictwa. Z Kościerzyny przejazd do Bytowa na zamek pokrzyżacki z przełomu XIV i XV wieku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków. Po zwiedzaniu powrót do Starej Kiszewy przez Sulęczyno, Węsiory i Kościerzynę na obiadokolację.

4 dzień – godz. 8:00 śniadanie, przejazd do Pelplina, w którym dominuje potężna katedra – Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, słynąca z cennych skarbów kultury. Z Pelplina przejazd na zamek do Gniewu, który zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, stanowił najpotężniejszą twierdzę Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Po zwiedzaniu obiad, a następnie przejazd do Pomiechówka, zakończenie wycieczki.

Uwaga: Powyższy program jest tylko naszą propozycją. Kolejność zwiedzania poszczególnych punktów programu może ulec zmianie w zależności od zapotrzebowania danej grupy, warunków pogodowych i predyspozycji uczestników – po konsultacji z przewodnikiem.

Cennik wycieczki na 3 dni, w zależności od grupy i ilości osób:

25-29+ 2 os. 30-35 + 2 os. 36-39 + 3 os. 40-45 + 3 os.
Cena 540,00 zł. 495,00 zł. 475,00 zł. 445,00 zł.

Cennik wycieczki na 4 dni, w zależności od grupy i ilości osób:

25-29+ 2 os. 30-35 + 2 os. 36-39 + 3 os. 40-45 + 3 os.
Cena 695,00 zł. 635,00 zł. 595,00 zł. 580,00 zł.
 • przejazd autokarem turystycznym oraz opłaty parkingowe,
 • zakwaterowanie i wyżywienie zgodnie z programem imprezy,
 • rezerwacje do zwiedzanych miejsc,
 • bezpłatne miejsca dla opieki,
 • opieka przewodnika miejscowego zgodnie z programem,
 • ubezpieczenie NW (10.000 PLN/os.)

Koszt dodatkowy:

 • Muzeum Borów Tucholskich: bilet normalny – 4 zł/os., ulgowy – 2 zł/os.
 • Kregi Kamienne w Odrach: bilet normalny – 4 zł/os., ulgowy – 2 zł/os.
 • Wieżyca – Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II: bilet normalny – 6 zł/os., ulgowy – 4 zł/os.
 • Szymbark: bilet – 18 zł/os. dla grupy do 24 os., bilet  – 14 zł/os. dla grupy powyżej 25 os.
 • Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie: 25 zł/os.
 • Kaszubski Park Etnograficzny: bilet normalny – 14 zł/os., ulgowy – 9 zł/os.
 • Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu: bilet normalny – 12 zł/os., ulgowy – 10 zł/os.
 • Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie: bilet normalny – 8,50 zł/os., ulgowy – 6,50 zł/os.
 • Pelplin Bazylika Katedralna: bilet normalny – 8 zł/os., ulgowy – 6 zł/os.
 • Zamek w Gniewie: bilet normalny – 15 zł/os., ulgowy – 10 zł/os.
 • Koszt suchego prowiantu: ok. 5 zł/os

Wycieczka na Kaszuby realizowana jest również przez nasze biuro w mniejszych, kameralnych grupach do 8 osób. Dysponujemy własnymi busami.

Pin It

Brak możliwości komentowania.