
Wycieczka do Torunia zazwyczaj kojarzy się głównie z możliwością zgłębienia wiedzy o Wielkim Astronomie – Mikołaju Koperniku. Toruń, to miasto położone na styku Pojezierza Chełmińskiego i Kotliny Toruńskiej. Jedno z najbogatszych w zabytki miast polskich z bezpośrednim dostępem do Wisły. Z racji swej wartości historycznej, w 1997 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Piękna architektura starego miasta, tajemnicze zakamarki, niezwykłe kształty bram, okien i dachów zainspirują najbardziej wybrednych turystów.
Ramowy program wycieczki:
godz. 7:00 – 10:00 wyjazd z Warszawy lub najbliższych okolic autokarem lub busem (w zależności od ilości osób) i przejazd do Torunia.
godz. 10:00 – 12:30 zwiedzanie miasta z przewodnikiem, m.in.:
Krzywa Wieża – jej odchylenie od Pionu wynosi 1,4 metra. Powstała na przełomie XIII i XIV w., ale nie wiadomo dokładnie kiedy zaczęła się pochylać.
Dom Mikołaja Kopernika – makieta XV-wiecznego Torunia z 20-minutowym programem „światło-dźwięk”.
Katedra Świętych Janów z XIII-XV wieku – tu został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Na kościelnej wieży zawieszony jest Tuba Dei (Trąba Boża) – jeden z najstarszych i największych dzwonów średniowiecznych w Polsce.
Rynek Staromiejski – to najstarsza część miasta, stoją tu trzy pomniki: symbol Torunia – XIX-wieczny posąg Mikołaja Kopernika, statuetka flisaka otoczonego przez żaby nawiązująca do toruńskiej legendy oraz figura psa Filusia, stworzonego przez torunianina Zbigniewa Lengrena.
godz. 12:30 – 13:50 seans w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Planetarium zostało uroczyście otwarte 17 lutego 1994 roku, a pierwszy publiczny pokaz odbył się 2 dni później, w rocznicę urodzin Kopernika.
godz. 13:50 – 14:45 obiad w wybranej toruńskiej restauracji
godz. 14:45 – 15:45 dalsza część zwiedzania w formie spaceru:
Ruiny zamku krzyżackiego – otoczony fosą i podwójnym murem zamek miał własne młyny, piekarnie i stawy rybne. Do dziś zachowały się tylko ceglane mury, ciemne piwnice oraz gdańsko – wieża, która pełniła funkcję toalety.
Bulwar Filadelfijski – popularne miejsce spacerów, oddzielające starówkę od Wisły.
godz. 15:45 – 17:00 zajęcia w Żywym Muzeum Piernika. W odtworzonej XVI-wiecznej piernikarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur, w tradycyjny sposób oraz posługując się narzędziami, jakich używano 500 lat temu. Zwiedzający biorą aktywny udział w pokazie pomagając wyrobić ciasto piernikowe: przesiewają mąkę, ubijają w moździerzu korzenie, etc. Następnie, przy pomocy oryginalnych form kształtują z ciasta własne pierniki, które po wypieczeniu zabierają jako pamiątkę z naszego muzeum. Gospodarzem pokazu jest słynny Mistrz Piernikarski, któremu pomagają Wiedźma Korzenna i czeladnicy.
godz. 17:00 – 18:00 czas na zakup pamiątek i oczywiście pierników.
godz. 18:00 – 21:00 przejazd autokarem lub busem do Warszawy, zakończenie wycieczki.
Koszt wycieczki:
20-25 os. + 2 os. opieki | 26-29 os. + 2 os. opieki | 30-35 os. + 2 os. opieki | 36-39 os. + 3 os. opieki | 40-45 os. + 3 os. opieki |
185,00 zł/os. | 160,00 zł/os. | 145,00 zł/os. | 135,00 zł/os. | 125,00 zł/os. |
W przypadku małych grup od 6 do 20 osób i grup rodzinnych kalkulację przedstawiamy zawsze indywidualnie.
Cena zawiera:
- przejazd autokarem turystycznym lub busem
- realizację programu pod opieką przewodnika miejscowego
- obiad
- bezpłatne miejsca dla opieki
- ubezpieczenie NNW na kwotę 10.000 PLN w Signal Iduna
Cena nie zawiera:
- biletów wstępu, koszt ok. 30 zł/os.
- opieki pilota wycieczki