Obserwacja ptaków z kajaka w dolinie Wkry, Narwi i Wisły

Koniec zimy i początek wiosny to idealna pora na obserwację ptaków i budzącej się dożycia przyrody w dolinie trzech rzek: Wkry Narwi i Wisły. Każdego roku o tej porze wraz z wylewami rzek Wkry i Narwi oraz podnoszącym się poziomem wody na Wiśle, łąki pomiechowskie między Pomiechówkiem, Modlinem, a Nowym Dworem Mazowieckim odwiedzają tysiące migrujących ptaków wodnych. Można zaobserwować tu m.in: szereg gatunków kaczek, gęsi, żurawi, czapli, bocianów, perkozów oraz liczne ptaki drapieżne: błotniaki, bieliki, kobuzy i  jastrzębie. Teren  ten  stanowi unikalny obszar zalewowy, największy na całym Mazowszu.

Nasza oferta skierowana jest głównie do miłośników przyrody, ornitologów i fotografów, a także do osób, które chcą z pokładu kajaka zobaczyć to, czego nie można dostrzec z lądu. Oferujemy możliwość wypożyczenia samych kajaków, jak i również kompleksowej obsługi. Trasa spływu przedstawia się następująco:

0 km – Pomiechówek, początek spływu
Spływ kajakowy mający na celu obserwację ptaków z kajaka w dorzeczu Wkry, Narwi i Wisły rozpoczynamy na Wkrze przed mostem na drodze krajowej Nowy Dwór Mazowiecki – Serock.

0,3 km – Pomiechówek, most kolejowy
Po przepłynięciu 300 metrów mijamy nad sobą most kolejowy w Pomiechówku.

1,2 km – Pomiechowo, kościół
Widoczna w oddali wieża kościoła oznajmia, że jesteśmy w Pomiechowie. Za kościołem zaczyna się bardzo ciekawy przyrodniczo odcinek na którym możemy spotkać m.in. derkacza, zimorodka, rycyka, bociana czarnego oraz błotniaka stawowego i łąkowego.

4.1 km – Ujście Wkry do Narwi
Przed ujściem Wkry do Narwi z lewej strony widoczna jest odnoga starorzecza, wpływając tam będziemy mieli okazję zobaczyć unikalne w skali kraju środowiska trawiaste i turzycowe oraz zespoły szuwarowe.

6.3 km – Nowy Dwór Mazowiecki
Z lewej strony widoczne zabudowania Nowego Dworu Mazowieckiego. Na brzegu plaża – kąpielisko miejskie czynne w okresie wakacyjnym. Dla zmęczonych dobre miejsce na kilkunastominutowy postój. Kilkadziesiąt metrów dalej jednostka Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

8.1 km – Most drogowo-kolejowy
Przed mostem kolejowym odnajdujemy na prawym brzegu przesmyk i wpływamy na obszar wielkich rozlewisk narwiańskich, na których możemy spotkać większość migrujących tu o tej porze roku ptaków. Przy odrobinie szczęścia możemy też wypatrzyć orła bielika.

Wypływając z rozlewisk na Narew, spływ kończymy na prawym brzegu rzeki 500 metrów za mostem.

Cennik:

  • koszt dowozu, wypożyczenia oraz odbioru kajak(a)ów: jeden kajak – 120 zł, dwa kajaki – 160 zł, trzy kajaki i więcej – 60 zł za kajak.
  • opieka instruktora – ratownika – 200 zł
  • możliwość rozpalenia ogniska – gratis (kiełbaski we własnym zakresie).

Możliwość skorzystania z oferty: od poniedziałku do niedzieli. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Informacji udzielamy na bieżąco pod nr tel. 601 397 791.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane pod koniec 2015 roku i na początku 2016 r.

Pin It

Brak możliwości komentowania.