Dęby Rogalińskie

Wybierając się na Wielkopolskę nie sposób jest nie odwiedzić Rogalińskiego Parku Krajobrazowego w którym rosną Królewskie Dęby Rogalińskie. Najstarsze i najsłynniejsze drzewa noszą nazwy Lech, Czech i Rus – ich nazwy nawiązują do legendy o powstaniu Państwa Polskiego. Dęby liczą sobie po ok. 700 lat. Z pewnością nie jedno widziały i o nie jednym pamiętają … Niestety, słynne drzewa niszczy kozieróg dębosz, którego nie można niszczyć, ponieważ jest pod ochroną.

Rogaliński Park Krajobrazowy na terenie którego rosną Dęby Królewskie utworzony został w 1997 r. dla ochrony jednego z największych w Europie skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych rosnących w dolinie Warty oraz dla zachowania walorów krajobrazowych i historyczno-kulturowych tej doliny. Na terenie Parku rośnie ponad 1400 dębów, z których ponad 800 uznanych zostało za pomniki przyrody. Występuje tu również wiele rzadkich, ginących i chronionych gatunków roślin. W starorzeczach Warty rosną obficie grążel żółty i grzybienie białe, na łąkach – nasięźrzał pospolity i storczyk kukawka, w zaroślach – pierwiosnka lekarska, podkolan biały i kosaciec syberyjski, w miejscach zatorfionych – owadożerne rosiczki, a w lasach – paprotka zwyczajna, lilia złotogłów, konwalia majowa i goździk siny.

Aby dojechać do miejsca w którym rosną Dęby Rogalińskie najlepiej jest kierować się na na Poznań, a później na miejscowość Mosina. Park w którym rosną dęby położony jest zaledwie ok. 20 km na południe od Poznania. Dęby Rogalińskie można również zobaczyć wybierając się na wycieczkę z naszym biurem.

Zapraszamy do zwiedzania Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego rosną Dęby Królewskie, jak i również całej Wielkopolski z naszym biurem. Oferujemy wyjazdy indywidualne, rodzinne i grupowe. Od ponad 20 lat obsługujemy i organizujemy wycieczki na Szlak Piastowski dla szkół, zakładów pracy, instytucji państwowych i prywatnych.

Pin It

Brak możliwości komentowania.